Žilinský IQ park

  • Štúdia: 2020
  • Lokalita: Žilina, SK

Cieľom projektu bolo vytvoriť v areáli Pozorovateľne na Malom diele atraktívny priestor na realizáciu neformálneho vzdelávania v oblasti astronómie, prírodných vied a kultúry, ako aj relaxáciu pre účastníkov poznatkového cestovného ruchu.

Nosnou myšlienkou je vzdanie pocty astronautom programu Apollo, medzi ktorých patrí aj Eugene A. Cernan, posledný človek chodiaci po Mesiaci, ktorého korene siahajú na Slovensko.

Dominantou areálu je objekt hlavnej budovy, nachádzajúci sa na najvyššom bode v JZ rohu pozemku, v priamej nadväznosti na hlavný vstup. Cez budovu návštevník plynulo pokračuje na tzv. „malý okruh“ IQ parku. „Malý okruh“ pozostáva z troch pologuľovitých kupol predstavujúcich budúce pracovné stanice na Mesiaci. Kupoly sú vzájomne a tiež s hlavnou budovou prepojené tunelom. Tunel zabezpečuje prístup suchou nohou najmä v zimných mesiacoch. V prvej kupole od hlavnej budovy bude prezentovaná maketa veliteľského modulu Apolla 17 – CM-114 America v mierke 1:1. V nasledujúcej kupole návštevník objaví model mesačného vozidla v mierke 1:1. V ďalšej fáze bude priestor digitalizovaný s možnosťou simulácie jazdy po Mesiaci. V poslednej kupole bude vystavený model pristávacieho lunárneho modulu Challenger v mierke 1:1. Do všetkých modelov budú môcť návštevníci vstúpiť a prezrieť si ich.

Po absolvovaní „malého okruhu“ má návštevník možnosť prejsť sa po „veľkom okruhu“. Veľký okruh má charakter prírodného náučného chodníka, prezentuje atrakcie ako model prvej umelej družice Zeme – Sputnik, model havarovaného lietajúceho taniera, padnutý meteorit, slnečné hodiny, planetárne váhy, simulácia chôdze v skafandri…

Vyvrcholením okruhu je model nosnej rakety Saturn V, ktorou boli astronauti dopravovaní na ceste na Mesiac. Mierka 1:10, výška modelu 11 m. Ku modelu je postavená rozhľadňa v tvare nástupného mostíka do rakety. Návštevníci budú môcť na jej vrchole nahliadnuť do vnútra rakety, kde uvidia interiér veliteľského modulu spolu s astronautmi.

Okrem náučných okruhov areál ponúka aj možnosť využitia amfiteátra – „Kino pod hviezdami“. Amfiteáter s premietacou plochou 6×3,75 m

Objekt hlavnej budovy reflektuje na okolité terénne pomery a doslova sa zarezáva do svahu. Dynamický tvar je reakciou na náročné požiadavky pozorovateľne. Ide o trojpodlažný objekt so zapusteným podzemným podlažím a poschodím s veľkou galériou. Foyer disponuje interaktívnymi prezentačnými panelmi, 3D modelmi vesmírnej techniky, zavesenými družicami a modelmi planét. Tento priestranný jeden a pol podlažia vysoký priestor stúpa smerom k pozorovateľni nachádzajúcej sa na poschodí. Návštevník podľa zakúpeného vstupného môže odtiaľto priamo navštíviť planetárium, pozorovateľňu, prípadne hneď vojsť do vonkajšieho parku, alebo sa dostať tunelom k „malému okruhu“.

Planetárium tvorí guľová škrupina s vonkajším priemerom 13m a vnútornou premietacou plochou s priemerom 5m. Prístup do planetária je bezbariérový – zhora. Kapacita 60 osôb.

Hvezdáreň je situovaná na poschodí, prístupná buď po oceľovom schodisku popri svetelnej vesmírnej stene, alebo výťahom. Priestor pozorovateľne je navrhnutý tak, aby pri pozorovaní oblohy bolo možné odsunúť strechu smerom dole nad foyer a súčasne zasunúť okná a podporné konštrukcie strechy do obvodových stien. Získa sa tak otvorený priestor so stenami do výšky 2m, ktoré zabraňujú spätnému prenikaniu svetla do objektívov ďalekohľadu. V priamej nadväznosti na foyer je vonkajšie terasovité sedenie vedľa mesačného povrchu planetária, ktoré nás zavedie až na exteriérovú terasu kaviarne situovanej v suteréne.